Smokin Joe travhäst

Här hittar du V75 tips och andra gratis travtips för kommande lopp med Smokin Joe travhäst. Samt statistik och resultat för senaste loppen som hästen Smokin Joe har tävlat i.

Aktuella/kommande tävlingsdagar

Datum Datum/bana/lopp Kusk Distans/spår Rank
Smokin Joe har inga kommande starter..

Nyheter för travhäst Smokin Joe


StartlistaBreeders’ Crown, treåriga hingstar och valacker2 140 meter autostart(häst – tränare)1. Global Adventure (Svante Båth..


Startlista
Breeders’ Crown, treåriga hingstar och valacker
2 140 meter autostart

(häst – tränare)
1. Global Adventure (Svante Båth)
2. Brother Bill (Timo Nurmos)
3. Power (Robert Bergh)
4. Guzz Mearas (Johan Untersteiner)
5. Ubiquarian Face (Adrian Kolgjini)
6. Digital Summit (Stefan Melander)
7. The Bald Eagle (Reijo Liljendahl)
8. Booze (Lars I Nilsson)
9. Aetos Kronos (Jerry Riordan)
10. Criterion (Fredrik Wallin)
11. Ultion Face (Adrian Kolgjini)
12. Zola Key (Björn Goop)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Startlista
Breeders’ Crown, treåriga ston
2 140 meter autostart

(häst – tränare)
1. Ganga Bae (Stefan Melander)
2. Mascate Match (Pekka Korpi)
3. Alexi Quick (Björn Goop)
4. Schweppes (Ola Samuelsson)
5. Mad Princess (Peter Untersteiner)
6. Gina Mearas (Johan Untersteiner)
7. Dior Ima (Mattias Djuse)
8. Alaska Kronos (Daniel Redén
9. Ies Elisabet (Fredrik Wallin)
10. Milady Grace (Peter Untersteiner)
11. Zolly (Mattias Djuse)
12. Digital Pro (Stefan Melander)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Startlista
Breeders’ Crown, fyraåriga hingstar och valacker
2 140 meter autostart
(häst – tränare)
1. Mellby Glader (Robert Bergh)
2. Tae Kwon Deo (Adrian Kolgjini)
3. Inti Boko (Timo Nurmos)
4. Viking Brodde (Timo Nurmos)
5. Forfantone Am (Roger Walmann)
6. Smokin Joe (Adrian Kolgjini)
7. Deep Pockets (Svante Båth)
8. Ferrari Sisu (Conrad Lugauer)
9. Betting Gangster (Jerry Riordan)
10. Wingmaster (Emelie Persson)
11. Marcello Wibb (Johan Untersteiner)
12. Flight Dynamics (Stefan Melander)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Startlista
Breeders’ Crown, fyraåriga ston
2 140 meter autostart

(häst – tränare)
1. Felicity Shagwell (André Eklundh)
2. Activated (Fredrik Wallin)
3. Racing Brodda (Mattias Djuse)
4. Conrads Rödluva (Daniel Redén)
5. Fanny Chenal (Björn Goop)
6. Staro Miami (Aripekka Pakkanen)
7. Adi Gallia (Nicklas Westerholm)
8. Evelyn (Roger Walmann)
9. Dixie Brick (Timo Nurmos)
10. Zeta Wise As (Fredrik Linder)
11. Aleppo Pine (Roger Walmann)
12. Loser on Loser (Fredrik Wallin)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Kanal 75


Blott en svensktränad häst finns med i finalen av Europaderbyt på Vermo, nämligen Roger Walmanns Forfantone Am.Detta sedan Marcus Lindgren ..


Blott en svensktränad häst finns med i finalen av Europaderbyt på Vermo, nämligen Roger Walmanns Forfantone Am.
Detta sedan Marcus Lindgren valt att avstå sin plats med Stoletheshow för att istället sikta mot det tyska storloppet Grosser Preis von Deutschland.
Kvalets fyra Smokin Joe gjorde detsamma varpå norske Noble Superb fick chansen att följa med stallkamraten och derbyvinnaren Max Brady till Finland.
Tyske derbyvinnaren Mister F.Daag och franske kullettan Face Time Bourbon vann de båda försöksheaten på Vincennes medan lördagens kval på Solvalla gick i finska färger genom kriterievinnaren Lewis Ale och derbyvinnaren Graceful Swamp.
Den urstarka hemmaduon lovar att det blir publikfest på den finska nationalarenan i Helsingfors 12 oktober då förstapriset på cirka två miljoner kronor ska delas ut.

Europaderbyt 2019
2 120 meter autostart
Häst - tränare

1. Lewis Ale – Tuomas Korvenoja
2. Mister F Daag – Paul Hagoort
3. Graceful Swamp – Erkki-Pekka Mäkinen
4. Face Time Bourbon) – Sebastién Guarato
5. Florida Sport – Miguel X Mestre Suner
6. Frisbee d’Am– Richard Westerink
7. Follow You – Sebastién Guarato
8. Lover Boy – Yannick Desmet
9. Donatello Garbo – Lindhardt Jensen
10. Forfantone Am – Roger Walmann
11. Max Grady – Geir Vegard Gundersen
12. Noble Superb – Geir Vegard Gundersen

Robin Johansson, Kanal 75


StartlistaSvenskt Travderby2 640 meter autostart(häst – tränare)1. Global Wise Guy (Timo Nurmos)2. Roofie (Johan Untersteiner)3. Campo Bahia (Co..


Startlista
Svenskt Travderby
2 640 meter autostart

(häst – tränare)
1. Global Wise Guy (Timo Nurmos)
2. Roofie (Johan Untersteiner)
3. Campo Bahia (Conrad Lugauer)
4. Inti Boko (Timo Nurmos)
5. Global Welcome (Svante Båth)
6. Attraversiamo (Svante Båth)
7. Flight Dynamics (Stefan Melander)
8. Smokin Joe (Adrian Kolgjini)
9. Ferrari Sisu (Conrad Lugauer)
10. Kennedy (Adrian Kolgjini)
11. Alone (Pasi Aikio)
12. Pinto Bob (Robert Bergh)
Förstapris: 2.000.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Startlista
Derbystoet final
2 140 meter autostart

(häst – tränare)
1. Aleppo Pine (Roger Walmann)
2. Hankypanky Rubyred (Timo Nurmos)
3. Staro Miami (Aripekka Pakkanen)
4. Conrads Rödluva (Daniel Redén)
5. Activated (Fredrik Wallin)
6. Adi Gallia (Nicklas Westerholm)
7. Fanny Chenal (Björn Goop)
8. Call Me Brodda (Thomas Madsen)
9. Racing Brodda (Mattias Djuse)
10. Valetta (Björn Goop)
11. Miss Sober (Robert Bergh)
12. Zeta Kronos (Björn Goop)
Förstapris: 1.000.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Kanal 75


Vilka är landets bästa fyraåriga travare? På onsdagskvällen gavs en hel del svar på den frågan på Jägersro i u..


Vilka är landets bästa fyraåriga travare?
På onsdagskvällen gavs en hel del svar på den frågan på Jägersro i uttagningarna till Svenskt Travderby och Derbystoet.
Efter en imponerande seger i Kungapokalen på Åby i maj höjdes Conrad Lugauers Campo Bahia till skyarna och det talades om en given favorit i derbyt.
Inför onsdagens kvalrundan i Malmö hade hästen inte startat sedan storsegern i maj och det var trots allt lite osäkert var hästen stod formmässigt.
Ingen fara med flåset skulle det visa sig,
Conrad Lugauer körde till från åttondespåret direkt när bilen lämnade och gled till ledningen. Campo Bahia fick dra i ett småtufft tempo hela vägen och visade inga trötthetstecken utan stack bara ifrån konkurrenterna över upploppet.
- Jag är lättad naturligtvis eftersom så mycket stod på spel. Nu är vi i final och hästen kändes otroligt fin. Det blev en bra genomkörare men inget riktigt lopp ändå eftersom han mer eller mindre fick löpa på som han ville. Men när han sedan stack undan var han oerhört starkt sista de sista 150 meterna och då märkte jag att det fanns mycket krafter i honom, sa Conrad Lugauer.

Sonen ordnade Lugauers andra
”Första hindret är avklarat för att vinna Svenskt Travderby!” refererade löpningsreferenten Johan Elmskog i tornet på Jägersro och på platserna jublades det.
Favoriten i fyraåringarnas största lopp kommer från Jägersro.
Campo Bahia vann med sex längders marginal ner till tvåan och segertiden skrevs till 1.13,1 över 2640 meter.
Team Conrad Lugauer har dubbla chanser i finalen söndagen 1 september.
I det fjärde kvalet till Svenskt Travderby, samtliga inom V75-spelet, triumferade nämligen Marc Elias, en son till Conrad Lugauer.
Marc Elias körde offensivt med Ferrari Sisu och satsningen lyckades.
Marc inledde från ett åttondespår och körde direkt fram utvändigt ledaren och löste av storfavoriten Attraversiamo och Erik Adielsson.
Några hundra meter senare gjorde Erik Adielsson sitt drag och styrde fram och satte press på ledande Cab Lane.
Marc Elias kunde sedan överraskande spurta till seger med Ferrari Sisu och en lite ringrostig men trots allt tapper Attraversiamo avväpnades i god tid.
- Det är många som underskattar honom men med ett inte allt för tufft lopp tror jag på en plats bland de tre första i finalen, sa Marc Elias.

Snabbaste kvaltiden
Fjolårets kriterievinnare Inti Boko bet ifrån sig som en tiger i ledningen för Björn Goop och knallade undan på den snabbaste kvaltiden, 1.12,6.
Timo Nurmos tränar och har nu dubbla hästar i finalen.
Två hästar i finalen har också Adrian Kolgjini som var tvåa med Smokin Joe i loppet och sedan tidigare hade kvalat in Kennedy.
Timo Nurmos andra finalist var Global Wise Guy som fick bestämma i ledningen och inte hade några problem med att segla undan för Jorma Kontio.
Global Welcome har startat sparsamt sedan Breeders Crown-segern i november. I årets blott tredje start ordnade han en derbyplats från ledningen tillsammans med Erik Adielsson.
Svante Båths häst behövde inte visa hela sitt register och Alone spurtade som en furie över upploppet till andraplatsen. Pasi Aikios springare var loppets stora utropstecken.
Erik Adielsson var nöjd med att ha skakat av den värsta ringrosten.
- Jag hade tussarna kvar och det här loppet gjorde nog hästen riktigt gott, sa Erik Adielsson om hästen som blev en av två finalister i derbyt för tränare Båth.

Skräll av Roofie
Johan Untersteiner vann det sjätte och sista uttagningsloppet med jätteöverraskningen Roofie. Tvåa och med till final Robert Bergh och Pinto Bobo.
Första söndagen i september är ett klassiskt datum i derbysammanhang och i år är det söndagen 1 september som gäller för finalerna i Svenskt Travderby och Derbystoet.
V75 då? Sju rätt delade ut 115 016 kronor, sex rätt 566 kronor och fem rätt 25 kronor.

Mikael Wikner, Kanal 75


På onsdagen lottades uttagningsloppen till Svenskt Travderby 2019.65 fyraåriga hingstar och valacker gör upp om tolv finalplatser i sex fö..


På onsdagen lottades uttagningsloppen till Svenskt Travderby 2019.
65 fyraåriga hingstar och valacker gör upp om tolv finalplatser i sex försök som samtliga ingår i V75-spelet på Jägersro nästa onsdag.
Svante Båth, som kvalar en kvartett, är troligen mycket nöjd sedan hans hästar samtliga dragit bra framspår i sina uttagningslopp: Deep Pockets (spår 3), Global Welcome (spår 5), Attraversiamo (spår 5) och Global Withdrawl (spår 2).

Startlista
Uttagningslopp 1 Svenskt Travderby 2019 (V75-1)
2 640 meter autostart
1) Flight Dynamics – Carl Johan Jepson
2) Danilo Brick – Björn Goop
3) Deep Pockets – Erik Adielsson
4) In Love Boko – Emilia Leo
5) Victory Lee – Adiran Kolgjini
6) Run Brodde Run – Peter Untersteiner
7) Carhu – Jorma Kontio
8) Campo Bahia – Conrad Lugauer
9) Bordeaux Doc – Åke Lindblom’
10) Sandsjöns Enzo – Johan Untersteiner
11) Viking Brodde – Örjan Kihlström

Uttagningslopp 2 Svenskt Travderby 2019 (V75-2)
2 640 meter autostart
1) Kennedy – Adrian Kolgjini
2) Ad Hoc – Carl Johan Jepson
3) Mellby Glader – Robert Bergh
4) Global Wise Guy – Jorma Kontio
5) Night Brodde – Conrad Lugauer
6) Cesar F.C. – Kaj Widell
7) That's Art – Peter Untersteiner
8) Messiah – Örjan Kihlström
9) Hurricane River – Christoffer Eriksson
10) Betting Gangster – Rikard N Skoglund

Uttagningslopp 3 Svenskt Travderby 2019 (V75-3)
2 640 meter autostart
1) Moneykeeper – André Eklundh
2) Gambit Brodde – Conrad Lugauer
3) Magic Cash – Jorma Kontio
4) Tengil Face – Adrian Kolgjini
5) Global Welcome – Erik Adielsson
6) Staro Moschino – Johan Untersteiner
7) Betting King – Victor Rosleff
8) Alone – Örjan Kihlström
9) M.T.Nordic Spirit – Peter Untersteiner
10) My Tambourine Man – Nicklas Westerholm
11) Concrete Dee – Kenneth Haugstad

Uttagningslopp 4 Svenskt Travderby 2019 (V75-5)
2 640 meter autostart
1) Love Håleryd – Peter Untersteiner
2) Cab Lane – Jorma Kontio
3) Dali Pagadi – Sofia Adolfsson
4) Filur Sisu – Per Nordström
5) Attraversiamo – Erik Adielsson
6) Borups Senator – Kim Eriksson’
7) Tony Afrika – Adrian Kolgjini
8) Ferrari Sisu – Marc Elias
9) Rudisha – Robert Bergh
10) Kaiser Southwind – Åke Lindblom
11) Eicas – Örjan Kihlström

Uttagningslopp 5 Svenskt Travderby 2019 (V75-6)
2 640 meter autostart
1) Marcello Wibb – Johan Untersteiner
2) Global Withdrawl – Erik Adielsson
3) Smokin Joe – Adrian Kolgjini
4) Admirer – Conrad Lugauer
5) Testa di Cavolo – Emilia Leo
6) Avant Garde – Robert Bergh
7) Inti Boko – Björn Goop
8) Zephyr Kronos – Örjan Kihlström
9) Upload – Carl Johan Jepson
10) Global Winner – Jorma Kontio
11) Royal T.N. – Oskar J Andersson

Uttagningslopp 6 Svenskt Travderby 2019 (V75-7)
2 640 meter autostart
1) Great Winner – Magnus Jakobsson
2) Adde S.H. – Peter Untersteiner
3) Typhoon Face – Lutfi Kolgjini
4) Roofie – Johan Untersteiner
5) Carozzo – Stefan Söderkvist
6) Istanbul Boko – Jorma Kontio
7) Ike Schermer – Rick Ebbinge
8) Pinto Bob – Robert Bergh
9) Give You All Of Me – Björn Goop
10) Forfantone Am – Örjan Kihlström
11) Staro McMillan – Steen Juul

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75


Redan innan startspåren var offentliggjorda var det många som höll Stefan Melander-tränade Evaluate som favorit till slutsegern. Hans supp..


Redan innan startspåren var offentliggjorda var det många som höll Stefan Melander-tränade Evaluate som favorit till slutsegern. Hans supporterskara lär inte ha minskat när han drog bricka två i det inledande försöket. Dessutom ska han för första gången köras av Björn Goop. Men det är många om budet och som vanligt väntar en rafflande fartuppgörelse. De tre främsta i vardera försök samt den snabbaste fyran går vidare till finalen. Den går som kvällens 13:e lopp klockan 22.10 och där väntar 1,2 miljoner kronor på vinnaren.

Sprintermästaren, försök 1
1. Deep Pockets - Erik Adielsson
2. Evaluate - Björn Goop
3. Smokin Joe - Adrian Kolgjini
4. Night Rhythm - Örjan Kihlström
5. Frenchnorwegian ID - Robert Bergh
6. Zohar Font - Ulf Ohlsson
7. Devil Sound - Anders Zackrisson
8. Remarkable Feet - Jörgen Westholm
9. Precious Lord - Marcus Lindgren
Förstapris: 150 000 kronor

Sprintermästaren, försök 2
1. Global Withdrawl - Erik Adielsson
2. Alone - Pasi Aikio
3. Brothers N.Arms - Kevin Oscarsson
4. Viking Brodde - Örjan Kihlström
5. Pinto Bob - Robert Bergh
6. Buzzer Beater - Johan Untersteiner
7. Zelig Kronos - Pietro Gubellini
8. Tae Kwon Deo - Adrian Kolgjini
9. Maxus - Carl Johan Jepson
Förstapris: 150 000 kronor

Sprintermästaren, försök 3
1. Mellby Glader - Robert Bergh
2. Zephyr Kronos - Örjan Kihlström
3. Fast food Hanover - Jörgen Westholm
4. Adde S.H. - Peter Untersteiner
5. Thrust Control - Björn Goop
6. Manuzio Hanover - Torbjörn Jansson
7. Jula Downtown - Carl Johan Jepson
8. Zeus Bi - Kevin Oscarsson
9. Tresexton - Ulf Ohlsson
Förstapris: 150 000 kronor

Ola Johansson, Kanal 75

Tidigare tävlingsdagar

Datum Datum/bana/lopp Kusk Distans/spår Rank Plac. Tid Odds
2017-12-02 2017-12-02 Jägersro Trav-8 Lutfi Kolgjini 1640/3 A 0 14.3 26
2017-11-14 2017-11-14 Jägersro Trav-3 Lutfi Kolgjini 1640/4 B 1 15.1 15
2017-09-26 2017-09-26 Jägersro Trav-5 Lutfi Kolgjini 1640/5 B 1 12.6 17
2017-09-03 2017-09-03 Jägersro Trav-3 Lutfi Kolgjini 1640/3 B 3 14.6g 13
2017-07-25 2017-07-25 Jägersro Trav-1 Lutfi Kolgjini 1609/6 C 1 13.7 74
2018-09-18 2018-09-18 Solvalla-7 Adrian Kolgjini 2640/11 B 0 236
2018-08-29 2018-08-29 Åby-9 Adrian Kolgjini 2140/9 C str
2018-08-11 2018-08-11 Åby-3 Lutfi Kolgjini 2140/12 B 0 15.3 123
2018-07-24 2018-07-24 Solvalla-9 Adrian Kolgjini 2640/7 A 5 14.7 45
2018-06-30 2018-06-30 Färjestad-11 Adrian Kolgjini 2140/5 C 0 13.0g 57
2018-06-17 2018-06-17 Eskilstuna-7 Adrian Kolgjini 2140/8 B 2 15.7 133
2018-05-12 2018-05-12 Åby-1 Lutfi Kolgjini 1640/1 B 3 12.4 17
2018-04-24 2018-04-24 Solvalla-3 Lutfi Kolgjini 2140/3 C 4 14.4 30
2018-04-14 2018-04-14 Jägersro Trav-2 Lutfi Kolgjini 1640/4 C 1 14.5 11
2019-11-27 2019-11-27 Vincennes-1 D Locqueneux 2850/3 C 0 176
2019-11-10 2019-11-10 Eskilstuna-12 Dante Kolgjini 2140/6 D 0 13.6g 920
2019-10-27 2019-10-27 Solvalla-6 Adrian Kolgjini 2140/8 C 3 13.1 287
2019-09-28 2019-09-28 Solvalla-6 Adrian Kolgjini 2140/8 D 4 12.2 378
2019-09-01 2019-09-01 Jägersro Trav-11 Dominik Locqueneux 2640/8 D 0 13.1 1028
2019-08-21 2019-08-21 Jägersro Trav-10 Adrian Kolgjini 2640/3 D 2 13.0 161
2019-07-04 2019-07-04 Halmstad-7 Adrian Kolgjini 1609/3 D 0 g 361
2019-06-01 2019-06-01 Mantorp-5 Adrian Kolgjini 2140/1 D 0 14.7g 108
2019-05-12 2019-05-12 Charlottenlund-9 Adrian Kolgjini 2000/2 C 2 13.2 73
2019-04-25 2019-04-25 Åby-6 Adrian Kolgjini 2140/3 C 5 13.5 480
2019-04-06 2019-04-06 Jägersro Trav-6 Adrian Kolgjini 2640/6 C 3 14.5 159
2019-03-30 2019-03-30 Solvalla-4 Adrian Kolgjini 2140/11 B 0 14.6 170
2019-03-13 2019-03-13 Jägersro Trav-6 Lutfi Kolgjini 2140/6 C 3 15.0 26
2020-05-17 2020-05-17 Charlottenlund-3 Lutfi Kolgjini 2000/5 C 3 14.6 224
2020-01-26 2020-01-26 Vincennes-4 D Locqueneux 2100/11 D 0 1211
2020-01-10 2020-01-10 Vincennes-1 D Locqueneux 2850/3 D 0 649



ATG (Aktiebolaget Trav och Galopp) är inte innehavare till Gratistravtips.se, utan förser oss enbart med data om aktuella startlistor, hästar, tränare och kuskar.
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter tillhör ATG. Inga bilder, texter eller sammanställd information, eller utdrag därav, får användas för kommersiellt bruk eller i övrigt i strid mot reglerna i lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk.
Gratistravtips.se har ett aktivt samarbetsavtal med Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Svenska Spel och marknadsför deras produkter.
Spel för dig som fyllt 18 år
Spelproblem? Ring Stödlinjen på 020-81 91 00 eller besök Stödlinjens hemsida: www.stodlinjen.se. Du kan även testa dina spelvanor på: Spelalagom.se