M.T.Lindsey travhäst

Här hittar du V75 tips och andra gratis travtips för kommande lopp med M.T.Lindsey travhäst. Samt statistik och resultat för senaste loppen som hästen M.T.Lindsey har tävlat i.

Aktuella/kommande tävlingsdagar

Datum Datum/bana/lopp Kusk Distans/spår Rank
M.T.Lindsey har inga kommande starter..

Nyheter för travhäst M.T.Lindsey


Förra året slog kulltoppen Readly Express igenom när han utklassade motståndet i kriteriet. I oaks skrev Spoil Me in sig i historiebö..


Förra året slog kulltoppen Readly Express igenom när han utklassade motståndet i kriteriet.
I oaks skrev Spoil Me in sig i historieböckerna när hon skrällde till 32 gånger pengarna.
Vilka hästar bli utropstecken i år?
Kanske tar Readly Express högkapabla lillasyster Caddie Lisieux revansch för galoppmissarna i E3?
Fortsätter hårdingen Policy Of Truth på den inslagna vägen och krossar motståndet?
Första steget mot evig ära och berömmelse är måndagens uttagningar. Sex lopp i respektive avdelning körs och för att gå vidare till final gäller det att ta en av de två främsta placeringarna. Finalerna körs på Solvalla 25 september och där väntar två miljoner kronor på kriterievinnaren och 1,4 miljoner kronor på oaksvinnaren.

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travkriterium
2 640 meter autostart

1. Policy of Truth – Örjan Kihlström
2. Hochthereitis Sox – Kenneth Haugstad
3. Chocolate Gold – Erik Adielsson
4. Glenn Boko – Björn Goop
5. Pacific W.F. – Robert Bergh
6. M.T.Lancelot – Lutfi Kolgjini
7. Kung Edward – Johan Untersteiner
8. Sete – Jörgen Westholm
9. Antonio Trot – Ulf Ohlsson
10. Jaanus Tooma – Paw Mahony
11. Magic Gwin – Torbjörn Jansson
12. New Lexington – Conrad Lugauer
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travkriterium
2 640 meter autostart

1. Real Masterpiece – Ulf Eriksson
2. Charming Soldier – Petter Karlsson
3. Vidivici C.C. – Mattias Djuse
4. Rushmore Face – Lutfi Kolgjini
5. Mellby Empire – Per Lennartsson
6. M.T.Le Bron – Björn Goop
7. Urchin – Erik Adielsson
8. Grant Boko – Ulf Ohlsson
9. Rally Esset – Robert Bergh
10. Global Trust – Jorma Kontio
11. McSpirit – Christoffer Eriksson
12. Valley Brodde – Örjan Kihlström
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travkriterium
2 640 meter autostart
1. Dugur – Robert Bergh
2. Earn n'Burn – Örjan Kihlström
3. Gandhi Boko – Johan Untersteiner
4. Ragazzo da Sopra – Björn Goop
5. Basic Instinct – Christoffer Eriksson
6. Louie Brodde – Erik Adielsson
7. Social Network – Kevin Oscarsson
8. Guideline – Joakim Lövgren
9. Tottenham – Carl Johan Jepson
10. Rafiki Fri – Anna Isabelle Karlsson
11. Donatello Sisu – Stefan Söderkvist
12. Rajesh Face – Lutfi Kolgjini
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travkriterium
2 640 meter autostart

1. Coffie U.N.G. – Erik Adielsson
2. Davici – Henrik Svensson
3. Marvelous – Per Linderoth
4. Global Trustworthy – Jorma Kontio
5. Monark Newmen – Fredrik Persson
6. Detroit Rock Sisu – Tuomas Korvenoja
7. Arsenal – Christoffer Eriksson
8. Sobel Conway – Peter Untersteiner
9. On the Line – Björn Goop
10. Diffarn Am – Örjan Kihlström
11. Electric Light – Per Lennartsson
12. Super Nice – Torbjörn Jansson
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travkriterium
2 640 meter autostart

1. Bruno Bagheera – Jorma Kontio
2. Bucks to Burn – Örjan Kihlström
3. Tournado Dream – Robert Bergh
4. Autobahn – Thomas Uhrberg
5. Overtimeosåfin – Lars-Göran Söderberg
6. Mellby Ess – Ulf Ohlsson
7. Stepping Spaceboy – Stefan Söderkvist
8. Dream of Winner – Björn Goop
9. Gareth Boko – Per Lennartsson
10. Marciano – Lutfi Kolgjini
11. Upstream – Erik Adielsson
12. Global Touchdown – Torbjörn Jansson
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travkriterium
2 640 meter autostart

1. Algot Zonett – Robert Bergh
2. Pastore Bob – Torbjörn Jansson
3. Deimos Racing – Erik Adielsson
4. Albir – Johan Untersteiner
5. Paul the Apostle – Christoffer Eriksson C
6. Donners Am - Per Linderoth
7. Makethemark – Ulf Ohlsson
8. Maison Plage – Olle Alsén
9. Destiny Am – Örjan Kihlström
10. Perfect Dynamite – Kaj Widell
11. Havbergs Knight – Fredrik B Larsson
12. Mellby Emeralds – Björn Goop
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travoaks
2 140 meter autostart

1. Luck is Back - Stefan Söderkvist
2. Laura Vixi - Tuomas Korvenoja
3. Ditty Bopper - Kenneth Haugstad
4. Indirah Brook - Claes Sjöström
5. Mellby Elegant - Robert Bergh
6. Unreturned Love - Erik Adielsson
7. Dealwithakiss - Johan Untersteiner
8. Mulligan - Thomas Uhrberg
9. Gladys Boko - Joakim Lövgren
10. Flo Jo Keeper - Björn Goop
11. Undine - Örjan Kihlström
12. Gresille Boko - Ulf Ohlsson
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travoaks
2 140 meter autostart

1. Gwenda di Quattro - Christoffer Eriksson
2. Global Tootsie - Ulf Ohlsson
3. Fantasy River - Björn Goop
4. Dream on Honey - Kevin Oscarsson
5. Gorgeous Boko - Markku Nieminen
6. Bugatti Brick - Jorma Kontio
7. Gizah Boko - Johan Untersteiner
8. Firstlady Michelle - Peter Untersteiner
9. Violet Hill - Erik Adielsson
10. Verona Brodda - Per Nordström
11. Unchained Feelings - Örjan Kihlström
12. Vikens Blue Lagoon - Magnus Jakobsson
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travoaks
2 140 meter autostart

1. Daydream U.M. – Kevin Oscarsson
2. Genta – Björn Goop
3. Rio Rita Face – Ulf Ohlsson
4. Under the Counter – Oskar J Andersson
5. Unter Uns – Joakim Lövgren
6. Twinkle Laday – Peter Untersteiner
7. Pressure Regulated – Örjan Kihlström
8. Queen C.D. – Kaj Widell
9. Greece Boko – Robert Bergh
10. Uncertain Age – Christoffer Eriksson
11. M.T.Lara Croft – Carl Johan Jepson
12. Julia Pellini – Jorma Kontio
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travoaks
2 140 meter autostart

1. Rhyme Broline – Erik Adielsson
2. Geisha Boko – Jennifer Tillman
3. Exceptional Dream – Robert Bergh
4. D'Laina – Claes Sjöström
5. Unrestricted – Johan Untersteiner
6. Flight Plan – Ulf Ohlsson
7. Caddie Lisieux – Örjan Kihlström
8. Dilba Sisu – Mattias Djuse
9. New Flame – Jorma Kontio
10. Ginger Lynn – Kajsa Frick
11. Up in the Trees – Björn Goop
12. Duchess U.M. – Kevin Oscarsson
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travoaks
2 140 meter autostart

1. Pocket Rocket – Jorma Kontio
2. Golden Garbo – Björn Goop
3. Remember Rivner – Tony Wallin
4. Ultra Bright – Fredrik Persson
5. On Track Kangaroo – Kaj Widell
6. Mellby Exotic – Örjan Kihlström
7. Zahara Goj – Tobjörn Jansson
8. Gatelink – Per Lennartsson
9. Absolut Gehör – Erik Adielsson
10. Carlyn – Oskar J Andersson
11. Ready for Money – Troels Andersen
12. Darling Mearas – Stefan Persson
Förstapris: 100 000 kronor

Startlista
Uttagningslopp till Svenskt Travoaks
2 140 meter autostart
1. Nouvelle Avenue – Oskar J Andersson
2. Xperia Knick – Johan Untersteiner
3. Unstirred Drink – Erik Adielsson
4. Dear Friend – Robert Bergh
5. Under the Table – Kenneth Haugstad
6. Inga in Heaven – Ulf Ohlsson
7. Fortune Teller – Claes Sjöström
8. M.T.Lindsey – Daniel Olsson
9. Just Invincible – Jorma Kontio
10. Unique Juni – Örjan Kihlström
11. Devon Am – Ulf Eriksson
12. Mamasan – Björn Goop
Förstapris: 100 000 kronor

Kanal 75


Bakspår över kort distans spelade ingen roll för Petri Salmelas klasshäst. Körande Ulf Ohlsson tog det lugnt från start och han ..


Bakspår över kort distans spelade ingen roll för Petri Salmelas klasshäst. Körande Ulf Ohlsson tog det lugnt från start och han kunde sitta lugn i sulkyn även till slut. Från tredje par utvändigt rundade Makethemark enkelt konkurrenterna sista 700 meterna. Segern var hästens 13:e i 16:e starten.
- I torsdagsträningen var det lite si och så men i dag nästan visste han att han hade kommit till arbetsplatsen, sa Petri Salmela.
- Jag hoppas på revansch i finalen men det är hårda lopp och många fina hästar. Jag vet i alla fall nästan hundraprocentigt säkert att vår kommer att vara bättre om en och en halv vecka.

Enkelt för E3-vinnaren
Roger Walmanns högkapabla Caddie Lisieux galopperade, precis som i uttagningen till långa E3, bort sig i sitt uttagningslopp. Därmed var manegen krattad för vinnaren av långa E3, Tomas Malmqvists Uncertain Age.
- Vi hade läge för att köra till ledningen och när värsta konkurrenten galopperade i ett tidigt skede blev det relativt enkelt för min häst när hon fick bestämma tempot där framme, sa kusken Christoffer Eriksson, som även vann två av uttagningsloppen för hingstar och valacker. Först skrällde han rejält med Lutfi Kolgjini-tränade 50-oddsaren Marciano och därefter styrde han Tomas Malmqvist McSpirit först över mållinjen.

Donatello Sisu vass från spets
Admir Zucanovic-tränade hingsten Donatello Sisu imponerade när han i Stefan Söderkvists händer vann från ledningen och i stoklassen vanns övriga uttagningslopp av Björn Goops Flo Jo Keeper och Sten O Janssons Zahara Goj (Torbjörn Jansson). Finalerna körs i Örebro 20 augusti och där belönas vinnaran med en miljon kronor.

Startlista
E3-final hingstar/valacker
1 640 meter autostart

Häst (tränare)
1. McSpirit (Tomas Malmqvist)
2. Marciano (Lutfi Kolgjini)
3. Donatello Sisu (Admir Zukanovic)
4. Makethemark (Petri Salmela)
5. Fernandinho B.R. (Peter Untersteiner)
6. Pastore Bob (Stefan P Pettersson)
7. Rocket Face (Lutfi Kolgjini)
8. Social Network (Jim Oscarsson)
9. Electric Light (Per Lennartsson)
10. Iaanus Tooma (Paw Mahony)
11. Forever Peace (Ingvild Seljord)
12. Deimos Racing (Svante Båth)
Förstapris: 1 000 000 kronor

Startlista
E3-final ston
1 640 meter autostart
Häst (tränare)
1. Flo Jo Keeper (Björn Goop)
2. Zahara Goj (Sten O Jansson)
3. Unique Juni (Hans R Strömberg)
4. Fantasy River (Ola Samuelsson)
5. Greece Boko (Robert Bergh)
6. M.T.Lindsey (Peter I Eriksson)
7. Unstirred Drink (Svante Båth)
8. Unica Gio (Reijo Liljendahl)
9. Uncertain Age (Tomas Malmqvist)
10. Unter Uns (Joakim Lövgren)
11. Inga In Heaven (Fredrik Wallin)
12. Flicka River (Ola Samuelsson)
Förstapris: 1 000 000 kronor

Ola Johansson, Kanal 75

Tidigare tävlingsdagar

Datum Datum/bana/lopp Kusk Distans/spår Rank Plac. Tid Odds
2015-11-13 2015-11-13 Solvalla-7 2140/2 5 19.7 45
2016-10-27 2016-10-27 Gävle-5 Daniel Olsson 1640/9 B 0 14.9 156
2016-09-12 2016-09-12 Solvalla-14 Daniel Olsson 2140/8 C 0 16.8 1151
2016-08-20 2016-08-20 Örebro-6 Daniel Olsson 1609/6 D 0 12.7 447
2016-08-08 2016-08-08 Gävle-5 Daniel Olsson 1640/3 D 3 13.9 631
2016-07-29 2016-07-29 Romme-7 Daniel Olsson 2140/4 B 2 17.5 163
2016-06-20 2016-06-20 Bergsåker-3 Daniel Olsson 2140/3 D 0 17.5 358
2016-05-31 2016-05-31 Eskilstuna-7 Daniel Olsson 2140/6 C 7 15.1 89
2016-05-17 2016-05-17 Eskilstuna-10 Daniel Olsson 2140/1 C 1 16.6 253
2016-04-28 2016-04-28 Gävle-1 Kaj Widell 2140/5 D 5 17.4 209
2017-12-26 2017-12-26 Solvalla-2 Per Lennartsson 2160/10 C 0 21.1 218
2017-12-02 2017-12-02 Eskilstuna-7 Roger Wineryd 2640/9 C str
2017-11-11 2017-11-11 Eskilstuna-2 Per Lennartsson 2140/6 D 0 16.6 669
2017-09-27 2017-09-27 Solvalla-4 Roger Wineryd 2140/1 D 0 14.9 397
2017-09-16 2017-09-16 Bollnäs-3 Fredrik Jonsson 2140/2 B 8 16.4 73
2017-09-05 2017-09-05 Eskilstuna-11 Danne Jansson 2140/3 D 0 17.6 68
2017-08-17 2017-08-17 Eskilstuna-2 Per Lennartsson 2140/5 D 1 14.7 82
2017-08-06 2017-08-06 Årjäng-3 Jörn Ivar Eilertsen 2140/5 D 2 15.3 207
2017-07-27 2017-07-27 Lindesberg-8 Anna Isabelle Karlsson 2140/1 D 4 16.2 212
2017-07-02 2017-07-02 Mantorp-11 Daniel Olsson 2140/7 D 0 17.8 408
2017-06-16 2017-06-16 Romme-3 Danne Jansson 2640/4 D 4 17.3 148
2017-06-06 2017-06-06 Lindesberg-8 Peter I Eriksson 1640/7 B 5 15.4 106
2017-05-24 2017-05-24 Solvalla-11 Daniel Olsson 2140/2 B 5 15.9 344
2017-05-10 2017-05-10 Solvalla-7 Daniel Olsson 2140/5 B 7 15.2 369
2018-12-29 2018-12-29 Romme-10 Kaj Widell 2140/8 C 0 17.9 629
2018-12-16 2018-12-16 Örebro-11 Kaj Widell 2100/5 C 0 17.3 180
2018-12-04 2018-12-04 Solvalla-9 Kaj Widell 2140/3 D 0 16.9 114
2018-11-18 2018-11-18 Färjestad-8 Micael Lindblom 2140/9 D 3 14.1 557
2018-11-02 2018-11-02 Örebro-8 Kaj Widell 2100/1 C 1 15.3 117
2018-10-15 2018-10-15 Färjestad-9 Magnus Jakobsson 2140/1 D 3 14.6 391
2018-10-02 2018-10-02 Eskilstuna-6 Jimmy Dahlman 1640/6 C 3 15.2 183
2018-09-07 2018-09-07 Romme-3 Peter I Eriksson 1640/5 C 0
2018-08-25 2018-08-25 Eskilstuna-4 Marcus Lilius 2640/3 C 3 17.3 328
2018-06-26 2018-06-26 Solvalla-6 Daniel Olsson 2140/6 D 0 15.3 794
2018-06-05 2018-06-05 Örebro-4 Lars Erixon 2160/10 A 5 17.2 51
2018-05-23 2018-05-23 Örebro-8 Daniel Olsson 2100/5 D 0 13.9 1641
2018-05-12 2018-05-12 Rättvik-6 Jimmy Dahlman 2140/10 C 5 15.6 196
2018-04-25 2018-04-25 Solvalla-3 Thomas Aurell 2140/9 D 6 15.7 281
2018-04-16 2018-04-16 Eskilstuna-7 Sandra Eriksson 2140/8 D 5 15.3 210
2018-04-09 2018-04-09 Rättvik-8 Jorma Kontio 2140/9 C 4 18.6 38
2018-03-10 2018-03-10 Eskilstuna-3 Torbjörn Jansson 2140/7 D 0 17.4 612
2018-02-24 2018-02-24 Solvalla-3 Per Lennartsson 2140/3 C 4 16.4 432
2018-02-12 2018-02-12 Eskilstuna-10 Cay Mäkinen 2160/11 B 8 18.3 241
2018-01-26 2018-01-26 Eskilstuna-7 Kaj Widell 2640/1 C str
2018-01-19 2018-01-19 Gävle-10 Per Lennartsson 2160/11 B 6 17.1 123
2019-05-02 2019-05-02 Romme-2 Kaj Widell 2140/3 D 0 19.9 1161
2019-04-25 2019-04-25 Örebro-3 Niclas Benzon 2100/4 B 0 18.0g 43
2019-04-08 2019-04-08 Eskilstuna-5 Isac Lindberg 2140/12 B 0 16.4 1418



ATG (Aktiebolaget Trav och Galopp) är inte innehavare till Gratistravtips.se, utan förser oss enbart med data om aktuella startlistor, hästar, tränare och kuskar.
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter tillhör ATG. Inga bilder, texter eller sammanställd information, eller utdrag därav, får användas för kommersiellt bruk eller i övrigt i strid mot reglerna i lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk.
Gratistravtips.se har ett aktivt samarbetsavtal med Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Svenska Spel och marknadsför deras produkter.
Spel för dig som fyllt 18 år
Spelproblem? Ring Stödlinjen på 020-81 91 00 eller besök Stödlinjens hemsida: www.stodlinjen.se. Du kan även testa dina spelvanor på: Spelalagom.se