Ies Elisabet travhäst

Här hittar du V75 tips och andra gratis travtips för kommande lopp med Ies Elisabet travhäst. Samt statistik och resultat för senaste loppen som hästen Ies Elisabet har tävlat i.

Aktuella/kommande tävlingsdagar

Datum Datum/bana/lopp Kusk Distans/spår Rank
Ies Elisabet har inga kommande starter..

Nyheter för travhäst Ies Elisabet


På fredags väntar ett smörgårdsbord för alla travälskare på Åbytravet som bjuder uttagningslopp till Konung Gustaf V..


På fredags väntar ett smörgårdsbord för alla travälskare på Åbytravet som bjuder uttagningslopp till Konung Gustaf V:s Pokal och Drottning Silvias Pokal för den fyraåriga eliten.
31 hästar är anmälda i hingstklassen och det innebär tre uttagningslopp där de fyra främsta går vidare till finalen på Åby 9 maj med en miljon kronor till vinnaren.
I stoklassen gör 41 hästar upp i fyra uttagningslopp där de tre främsta går till final. Även här är förstapriset en miljon kronor i finalen.
På måndagen lottades uttagningsloppen och Fru Fortuna gav kriterievinnaren Power startspår 10 i sitt försök. En annan av de stora förhandsfavoriterna är Green Manalishi och den tiofaldiga miljonären som slagits med kulltoppen i USA hela sitt liv fick spår 1 i sitt försök.
På stosidan drog oaksvinnaren Diana Zet spår 1. Nitlotten bland tjejerna drog Ganga Bae som får inleda sitt försök från spår 8
Stefan Melander har laddat rejält inför kvalet och vi bad honom kommentera spårlottningen för stjärnorna Green Manalishi och Ganga Bae.
- Vi får väl vad som händer. Åby är en bra bana där alla får chans med alla spår som finns där, säger Solvallatränaren och syftar på banans dubbla open strech på upploppet.
- Ganga kan väl öppna bra från spår 8 och när det gäller Green Manalishi får man väl titta i lopparkivet hur snabb han är från start. Han kom till Sverige förra lördagen och är så klart svårbedömd. Han har gått två träningsheat och känns i alla fall jättefin.

Startlistor
Uttagningslopp 1 Konung Gustaf V:s Pokal
2 140 meter autostart
1) Piteraq – Ville Karhulahti
2) Exodus Brick – Jörgen Westholm
3) Knowledge´em – Marc Elias (Conrad Lugauer)
4) Rackham – Christoffer Eriksson
5) Taxi Out – Rikard N Skoglund (Stefan Melander)
6) Criterion – Carl Johan Jepson (Fredrik Wallin)
7) Ubiquarian Face – Adrian Kolgjini
8) Click Bait – Örjan Kihlström (Stefan Melander)
9) Admiral As – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
10) Power – Robert Bergh
Förstapris: 125 000 kronor

Uttagningslopp 2 Konung Gustaf V:s Pokal
2 140 meter autostart
1) Redneck Woodland – Lutfi Kolgjini (Adrian Kolgjini)
2) Gaylord Am – Ulf Ohlsson (Kristian Lindberg)
3) Tabasco C.D. – Joakim Granlund (Stefan Granlund)
4) Don Fanucci Zet – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
5) Osterc – Björn Goop (Helena Burman)
6) Ultion Face – Adrian Kolgjini
7) Rally Hans – Rikard N Skoglund (Stefan Melander)
8) Surf´n Turf – Torbjörn Jansson (Stefan Melander)
9) Global Adventure – Erik Adielsson (Svante Båth)
10) Take The A.Train – Christoffer Eriksson
Förstapris: 125 000 kronor

Uttagningslopp 3 Konung Gustaf V:s Pokal
2 140 meter autostart
1) Green Manalishi – Björn Goop (Stefan Melander)
2) Upset Face – Adrian Kolgjini
3) Brake Cooling – Jorma Kotio (Stefan Melander)
4) Karat Band – Åke Lindblom
5) Aetos Kronos – Örjan Kihlström (Jerry Riordan)
6) Expensive – Fredrik Linder
7) Will I Am – Leif Witasp
8) Usain Töll – Kim Eriksson (Admir Zukanovic)
9) Kinky Boots – Carl Johan Jepson (Jimmy Nilsson)
10) Gulfstream Am – Conrad Lugauer
11) Gerry – Ulf Ohlsson (Reijo Liljendahl)
Förstapris: 125 000 kronor

Startlistor
Uttagningslopp 1 Drottning Silvias Pokal
2 140 meter autostart
1) Diana Zet – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
2) Sideslip – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
3) Mellby Harissa – Robert Bergh
4) Golden Girl D.T. – Stefan Persson (Håkan K Persson)
5) Dontlooseallmoney – Jim Oscarsson
6) Mad Princess – Peter Untersteiner
7) Scarlet Hello – Jörgen Westholm
8) Schweppes – Erik Adielsson (Ola Samuelsson)
9) Visual Condition – Jorma Kontio (Stefan Melander)
10) Digital Pro – Torbjörn Jansson (Stefan Melander)
Förstapris: 125 000 kronor

Uttagningslopp 2 Drottning Silvias Pokal
2 140 meter autostart
1) Alpha K. – Christoffer Eriksson (Jerry Riordan)
2) Global Amazone – Jörgen Westholm
3) Grande Diva Sisu – Per Nordström
4) Golden Tricks – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
5) Amelie Grif – Björn Goop
6) Residual Thrust – Erik Adielsson (Stefan Melander)
7) Gobi Princess – André Eklundh
8) Digital Download – Torbjörn Jansson (Stefan Melander)
9) Iceland Radio – Carl Johan Jepson (Stefan Melander)
10) Briljant Sensation – Peter Untersteiner
11) Waiting Hill Hall – Thomas Uhrberg
Förstapris: 125 000 kronor

Uttagningslopp 3 Drottning Silvias Pokal
2 140 meter autostart
1) Mahma Lane – Peter Untersteiner
2) American Hill – Marc Elias (Conrad Lugauer)
3) Award Kronos – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
4) Unique Q.C. – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
5) No Limit Queen – Björn Goop
6) Dior Ima – Rikard N Skoglund (Mattias Djuse)
7) Body Contact – Erik Adielsson (Stefan Melander)
8) Ganga Bae – Jorma Kontio (Stefan Melander)
9) Tonique – Åke Lindblom
10) Karibean Dreams – Karl Stolt
Förstapris: 125 000 kronor

Uttagningslopp 4 Drottning Silvias Pokal
2 140 meter autostart
1) Sashay My Way – Adrian Kolgjini
2) Alaska Kronos – Örjan Kihlström (Daniel Redén)
3) Global Allegiance – Magnus A Djuse (Mattias Djuse)
4) Boxer Shrimp – Robert Bergh
5) M.B.S.Pretty Girl – Johan Untersteiner
6) Ies Elisabet – Carl Johan Jepson (Fredrik Wallin)
7) Aroseforyou – Jim Oscarsson
8) Global Anarchy – Joakim Lövgren
9) Cutaway – Ulf Ohlsson (Stefan Melander)
10) Fuel Burn – Björn Goop (Stefan Melander)
Förstapris: 125 000 kronor

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75


StartlistaBreeders’ Crown, treåriga hingstar och valacker2 140 meter autostart(häst – tränare)1. Global Adventure (Svante Båth..


Startlista
Breeders’ Crown, treåriga hingstar och valacker
2 140 meter autostart

(häst – tränare)
1. Global Adventure (Svante Båth)
2. Brother Bill (Timo Nurmos)
3. Power (Robert Bergh)
4. Guzz Mearas (Johan Untersteiner)
5. Ubiquarian Face (Adrian Kolgjini)
6. Digital Summit (Stefan Melander)
7. The Bald Eagle (Reijo Liljendahl)
8. Booze (Lars I Nilsson)
9. Aetos Kronos (Jerry Riordan)
10. Criterion (Fredrik Wallin)
11. Ultion Face (Adrian Kolgjini)
12. Zola Key (Björn Goop)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Startlista
Breeders’ Crown, treåriga ston
2 140 meter autostart

(häst – tränare)
1. Ganga Bae (Stefan Melander)
2. Mascate Match (Pekka Korpi)
3. Alexi Quick (Björn Goop)
4. Schweppes (Ola Samuelsson)
5. Mad Princess (Peter Untersteiner)
6. Gina Mearas (Johan Untersteiner)
7. Dior Ima (Mattias Djuse)
8. Alaska Kronos (Daniel Redén
9. Ies Elisabet (Fredrik Wallin)
10. Milady Grace (Peter Untersteiner)
11. Zolly (Mattias Djuse)
12. Digital Pro (Stefan Melander)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Startlista
Breeders’ Crown, fyraåriga hingstar och valacker
2 140 meter autostart
(häst – tränare)
1. Mellby Glader (Robert Bergh)
2. Tae Kwon Deo (Adrian Kolgjini)
3. Inti Boko (Timo Nurmos)
4. Viking Brodde (Timo Nurmos)
5. Forfantone Am (Roger Walmann)
6. Smokin Joe (Adrian Kolgjini)
7. Deep Pockets (Svante Båth)
8. Ferrari Sisu (Conrad Lugauer)
9. Betting Gangster (Jerry Riordan)
10. Wingmaster (Emelie Persson)
11. Marcello Wibb (Johan Untersteiner)
12. Flight Dynamics (Stefan Melander)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Startlista
Breeders’ Crown, fyraåriga ston
2 140 meter autostart

(häst – tränare)
1. Felicity Shagwell (André Eklundh)
2. Activated (Fredrik Wallin)
3. Racing Brodda (Mattias Djuse)
4. Conrads Rödluva (Daniel Redén)
5. Fanny Chenal (Björn Goop)
6. Staro Miami (Aripekka Pakkanen)
7. Adi Gallia (Nicklas Westerholm)
8. Evelyn (Roger Walmann)
9. Dixie Brick (Timo Nurmos)
10. Zeta Wise As (Fredrik Linder)
11. Aleppo Pine (Roger Walmann)
12. Loser on Loser (Fredrik Wallin)
Förstapris: 800.000 kronor (dubbla om hästen är med i Premiechansen)

Kanal 75


Gävletravet bjöd på ett smörgårdsbord av fina treåringar på söndagen med totalt sju uttagningslopp till E3-finalerna..


Gävletravet bjöd på ett smörgårdsbord av fina treåringar på söndagen med totalt sju uttagningslopp till E3-finalerna på Sundbyholmstravet i Eskilstuna 29 juni där det väntar en miljon kronor i förstapris.
Hingstar och valacker gjorde upp i tre försök där de fyra främsta gick till final.
Stoklassen bjöd på fyra försök där tre finalplatser stod på plats i varje.
Svante Båth är i stort sett alltid med i hetluften när det gäller E3 och han fick se tre hingstar från stallet kvala in. Global Adventure och Bythebook vann sina försök från ledningen medan stallkamraten Alien Kronos spurtade in som fyra i sitt försök.
Bythebook var imponerande startsnabb i sitt försök tillsammans med Erik Adielsson och publiken fick sedan se en härlig duell med favoriten Fort Knox utvändigt. En duell som Bythebook vann utan problem.
Bythebook fick dela segern i Svensk Uppfödningslöpning i fjol med Belker. Sten O Jansson-tränade Belker imponerade också i sitt kval som han ledde från start till mål med Torbjörn Jansson.

Flera banrekord
I stoklassen imponerade också vinnarna och Zolly vann sitt försök på banrekord för treåriga ston när hon noterades för 1.13,2/2140 meter autostart tillsammans med sin tränare Mattias Djuse.
Ett banrekord som dock blev kortlivat då Grande Diva Sisu vann loppet efter på 1.13,0 tillsammans med sin tränare Per Nordström.
Daniel Redéns Adward Kronos gav ett rejält intryck då hon vann sitt försök utvändigt om ledaren tillsammans med Örjan Kihlström.
Det fjärde och sista försöket dominerade finska Pekka Korpi från start till mål med Mascate Match.
I spårlottningen till finalen drog Örjan Kihlström vinstlotten och han tvekade aldrig när han valde innerspår för Adward Kronos.

Startlista
E3-final hingstar/valacker
2140 meter autostart
1) Belker (Sten O Jansson)
2) Bythebook (Svante Båth)
3) Global Adventure (Svante Båth)
4) Guzz Mearas (Johan Untersteiner)
5) Ubiquarian Face (Adrian Kolgjini)
6) Criterion (Fredrik Wallin)
7) Dontloosememate (Jim Oscarsson)
8) I’m A Keeper (Leif Witasp)
9) Fort Knox (Pasi Aikio)
10) Aetos Kronos (Jerry Riordan)
11) Zola Key (Björn Goop)
12) Alien Kronos (Svante Båth)
Förstapris: 1 miljon kronor

Startlista
E3-final ston
2140 meter autostart
1) Adward Kronos (Daniel Redén)
2) Grande Diva Sisu (Per Nordström)
3) Mascate Match (Pekka Korpi)
4) Global Anarchy (Joakim Lövgren)
5) Scarlet Hello (Jörgen Westholm)
6) Boxer Shrimp (Robert Bergh)
7) Ies Elisabet (Fredrik Wallin)
8) Global Amazone (Jörgen Westholm)
9) Zolly (Mattias Djuse)
10) Darling Godiva (Lars I Nilsson)
11) Visual Condition (Stefan Melander)
12) Dontlooseallmoney (Jim Oscarsson)
Förstapris: 1 miljon kronor

Lars-Ove Pettersson, Kanal 75

Tidigare tävlingsdagar

Datum Datum/bana/lopp Kusk Distans/spår Rank Plac. Tid Odds
2018-12-17 2018-12-17 Eskilstuna-1 Carl Johan Jepson 2140/8 D str
2019-11-10 2019-11-10 Eskilstuna-9 Carl Johan Jepson 2140/9 D 0 13.7g 104
2019-10-27 2019-10-27 Solvalla-10 Carl Johan Jepson 2140/11 D 2 13.4 307
2019-10-20 2019-10-20 Örebro-8 Emilia Leo 2100/7 C 6 14.1 62
2019-10-02 2019-10-02 Solvalla-9 Carl Johan Jepson 2140/2 C 2 14.5 52
2019-09-17 2019-09-17 Solvalla-5 Carl Johan Jepson 2140/8 C 3 13.9 479
2019-08-16 2019-08-16 Örebro-5 Carl Johan Jepson 1609/10 B 5 13.9g 91
2019-08-04 2019-08-04 Bergsåker-9 Erik Adielsson 1640/2 A 0 15.0g 48
2019-06-29 2019-06-29 Eskilstuna-7 Carl Johan Jepson 2140/7 C 0 g 211
2019-06-16 2019-06-16 Gävle-4 Carl Johan Jepson 2140/5 C 2 13.2 319
2019-06-02 2019-06-02 Bollnäs-1 Johan Brandel 2160/9 A 3 16.2 495
2019-05-17 2019-05-17 Romme-5 Carl Johan Jepson 2140/3 B 7 21.3g 278
2019-05-03 2019-05-03 Rättvik-2 Rikard N Skoglund 2140/5 B 4 17.3 99
2019-04-16 2019-04-16 Rättvik-5 Carl Johan Jepson 2140/2 B 1 16.3 178
2019-01-15 2019-01-15 Solvalla-1 Rikard N Skoglund 2140/9 D 0 19.5 136
2020-06-22 2020-06-22 Halmstad-7 Carl Johan Jepson 1609/2 C 0 12.8 32
2020-05-18 2020-05-18 Halmstad-9 Carl Johan Jepson 2140/9 C 0 15.1g 97
2020-05-06 2020-05-06 Solvalla-7 Carl Johan Jepson 2140/12 C 3 13.5 184
2020-04-24 2020-04-24 Åby-10 Carl Johan Jepson 2140/6 B 0 14.5 84
2020-04-10 2020-04-10 Färjestad-5 Carl Johan Jepson 2140/5 C 4 13.2 262



ATG (Aktiebolaget Trav och Galopp) är inte innehavare till Gratistravtips.se, utan förser oss enbart med data om aktuella startlistor, hästar, tränare och kuskar.
Denna information tillhandahålls enligt samarbetsavtal med ATG. Samtliga rättigheter tillhör ATG. Inga bilder, texter eller sammanställd information, eller utdrag därav, får användas för kommersiellt bruk eller i övrigt i strid mot reglerna i lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk.
Gratistravtips.se har ett aktivt samarbetsavtal med Svenska Spel Sport & Casino AB samt AB Svenska Spel och marknadsför deras produkter.
Spel för dig som fyllt 18 år
Spelproblem? Ring Stödlinjen på 020-81 91 00 eller besök Stödlinjens hemsida: www.stodlinjen.se. Du kan även testa dina spelvanor på: Spelalagom.se